czwartek, 12 lutego 2015

Zemsta czarownicy - Kroniki Wardstone - Joseph Delaney

Dziś wreszcie pierwsza recenzja książki na blogu.

Zemsta czarownicy to pierwszy tom cyklu Kroniki Wardstone. Z założenia jest to książka dla nastolatków 10 + i normalnie bym się nią pewnie nie zainteresowała. Zobaczyłam jednak zapowiedź filmu " Siódmy Syn ", a jeśli film jest na podstawie książki to wolę przeczytać najpierw książkę. Pożyczyłam od koleżanki ( która ma przeogromną biblioteczkę ) pierwszy tom cyklu. I zaczęłam czytać :)

Thomas Ward jest siódmym synem siódmego syna. Przypomina to w pierwszym momencie inną książkę o tytule " Siódmy Syn " Orsona Scotta Carda - cyklu Opowieści o Alvinie Stwórcy.
Słysząc tytuł filmu pewnie wiele osób pomyślało, że to ekranizacja książki Carda.

Tom jako siódmy syn siódmego syna zostaje uczniem Stracharza. Stracharz to taki zmodyfikowany " Wiedźmin ". Czyli osoba ratująca za drobną opłatą prostych ludzi przed potworami, sama także wzbudza jednak lęk wśród pospólstwa. Tom musi się nauczyć jak uwięzić bogina, czarownicę, duchy itp.

w Zemście Czarownicy Tom oprócz nauki u Stracharza wpada też oczywiście w różne tarapaty. A wszystko przez kobietę, a raczej dziewczynę Alice. Alice ma szpiczaste trzewiczki, a to zawsze zwiastuje kłopoty. Tom będzie musiał sobie też poradzić ze straszną czarownicą Mateczką Malkin i Kościstą Lizzie. A w jego świecie martwa czarownica nie zawsze jest do końca martwa. 

Książkę czyta się bardzo lekko, szybko i przyjemnie. Jest dość mroczna ale nie straszy, oczywiście młodszych odbiorców i osoby wrażliwe może wystraszyć. Czytam aktualnie piąty tom cyklu i nawet mi się nie nudzi. To dobra odskocznia od poważniejszych książek lub jak to powiedziała koleżanka odtrutka po jakimś gniocie. Jedyne co mnie razi to umiejscawianie akcji w naszym świecie - Anglia, Grecja. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze książki. Moim zdaniem Stracharz to taki Wiedźmin dla młodszego czytelnika.

Aktualnie wychodzi wznowienie serii ( poprzednia edycja się wyprzedała ), pojawił się też e-book pierwszych dwóch tomów Kronik, a nawet audiobook. Prawie na pewno znajdziecie ją też w  bibliotece.

Nie oglądałam filmu bo ma bardzo słabe recenzje ale z tego co czytałam nie ma prawie nic wspólnego z książką oprócz postaci i kilku założeń. Nie polecam więc oceniać książki przez pryzmat nieudanego filmu.

Polecam za to Kroniki Wardstone w postaci książkowej. Cykl ten to naprawdę fajne czytadło, w sam raz na chłodne wieczory.2 komentarze:

  1. Ładnie się prezentuje, ostatnio mam ogromną ochotę coś przeczytać, ciągle tylko nauka i nauka, i na bardziej wciągającą lekturę nie ma czasu, ale coś lekkiego, ale zarazem ciekawego z chęcią bym przeczytała, a ten tytuł wydaje się idealny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytanie książki z tej serii zajmie Ci ok 3 - 4 godzin. Wciąga ale szybko się czyta :)

      Usuń